Blaty laminowane HPL są niezwykle funkcjonalne – jedną z wielu ich właściwości, które przyciągają uwagę inwestorów, jest łatwe utrzymanie w czystości. Dzieje się tak dzięki wodoodporności oraz możliwości czyszczenia z zastosowaniem różnego rodzaju środków czystości. Warto jednak dokładnie poznać zasady użytkowania blatów laminowanych HPL – jak je czyścić, by przez wiele lat prezentowały się jak nowe?

Czym czyścić blaty laminowane HPL?

Blaty laminowane HPL należy czyścić miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nie są tutaj konkretnych wskazań – wystrzegać należy się jedynie szczotek i szorstkich gąbek. Podobne zalecenia dotyczące czyszczenia blatów laminowanych HPL znajdują zastosowanie względem środków czystości. Blaty kuchenne HPL możemy czyścić naturalnymi środkami czystości, a także popularną chemią domową. Wyjątek stanowią środki z drobinkami, które w wyniku tarcia mogą porysować powierzchnią blatu. Nie należy także stosować past czyszczących ani wosków, które pozostawiają film – cienką warstwę na powierzchni blatu.

Czym usunąć osady kamienia z blatu laminowanego HPL?

Osady z kamienia z blatu laminowanego HPL najlepiej usunąć roztworem kwasku cytrynowego lub octu – w obu przypadkach powinien to być roztwór 10%. Ponadto zastosowanie znajdują tutaj inne środki czystości z przeznaczeniem do czyszczenia powierzchni w kuchni. Osadu kamiennego nie należy natomiast szorować z użyciem szorstkiej gąbki lub szczotki.

Jak czyścić blaty laminowane HPL z innych zabrudzeń?

Inne uporczywe zabrudzenia, takie jak plamy z farby, lakieru czy kleju rozpuszczalne w wodzie, z powodzeniem usuniemy za pomocą acetonu (zmywacza do paznokci) lub benzyny. Z kolei farby, lakiery i kleje na bazie rozpuszczalników usunąć można rozpuszczalnikiem, przeznaczonym do usuwania konkretnego rodzaju farby. Ewentualne ślady po rozpuszczalniku znikną po zmyciu ich ciepłą wodą.

Zaschniętego silikonu lub wosku pozbędziemy się z blatu laminowanego HPL za pomocą drewnianej lub plastikowej szpatułki. Należy jednak uważać i usuwanie zabrudzeń przeprowadzać ostrożnie, aby nie porysować blatu.

Blaty kuchenne robocze HPL są wodoodporne, należy jednak unikać sytuacji, w której rozlana ciecz zalega na powierzchni blatu zbyt długo. Ze względu na różne właściwości chemiczne, mogą one odbarwić blat. Dotyczy to zarówno odplamiaczy i wybielaczy, jak i niektórych produktów spożywczych.

Blaty laminowane HPL powinny być przecierane na bieżąco wilgotną ściereczką. To wytrzymały materiał, w przypadku którego wystarczy zachować podstawowe środki higieniczne, by cieszyć się funkcjonalnością i estetyką blatów laminowanych HPL przez wiele lat.